ایزو 3834

_
ISO 3834 چیست؟

ایزو 3834؛ استاندارد کیفیت جوش می باشد. جوشکاری فرآیند خاصی است زیرا ممکن است نتیجه نهایی و کیفیت با آزمایش قابل تایید نباشد. این بدان معناست که جوشکاری مستلزم کنترل مداوم است به طوریکه رویه ها و دستورالعمل های مشخص شده رعایت شود.

AS/NZS ISO 3834 در مورد الزامات کیفیت در جوشکاری برای شناسایی کنترل ها و رویه های مورد نیاز تهیه شده است. این استاندارد الزامات کیفیت برای جوشکاری ذوبی مواد فولادی را هم در کارگاه و هم در محل مونتاژ تعریف می کند.این استاندارد معیار بین المللی شناخته شده برای کیفیت جوش است.

صدور گواهینامه فرصت های تجارت را افزایش می دهد همچنین دانش فنی همه پرسنل جوشکاری و سودآوری را تقویت می کند. AS/NZS ISO 3834 تمام جنبه های موثر بر کیفیت جوش را در نظر می گیرد.این استاندارد به دنبال کنترل چرخه عمر فرآیند جوشکاری، از طراحی مستقیم تا بازرسی است. این نوع رویکرد ضروری است زیرا تأیید کامل یک اتصال جوش داده شده بدون تخریب آن غیرممکن است به این ترتیب، کیفیت باید از همان ابتدا در فرآیند جوشکاری گنجانده شود.

گواهینامه، شواهد مستندی از توانایی شما در تولید محصولات با کیفیت با پیروی از سیستم مدیریت جوشکاری که دقیق ترین نیازها را برآورده می کند، ارائه می دهد.

در حالی که گواهینامه ISO 9001 شواهد مستندی از کیفیت سیستم های مدیریت کیفیت شما ارائه می دهد، اما به هیچ وجه توانایی کارکنان یا شرکت شما را برای انجام “فرایندهای خاص” مانند جوشکاری لوله ها یا مخازن تحت فشار نشان نمی دهد. در واقع، ISO 9001 برای تست کیفیت جوش استفاده می شود، اما راهنمایی برای اصلاح عیوب شناسایی شده ارائه نمی دهد. ISO 3834 برای شناسایی تمام عواملی که می تواند بر کیفیت محصول جوش داده شده تأثیر بگذارد و باید در تمام مراحل، قبل، حین و بعد از جوشکاری کنترل شود، توسعه یافته است. با این حال، ISO 3834 می تواند مستقل از ISO 9001 استفاده شود.

مقدمه ای بر ISO 3834

ایزو 3834 یک استاندارد بین المللی است که تضمین می کند که کیفیت در فرآیندهای جوشکاری تعبیه شده است، به طوری که سازندگان فلزکاری برای دانستن اینکه محصول نهایی برای هدف مناسب است نیازی به بازرسی و آزمایش نداشته باشند. ایزو 3834 برای تکمیل ایزو 9001، استاندارد مدیریت کیفیت شناخته شده بین المللی، نوشته شده است.

ایزو 3834 به عنوان یک استاندارد پشتیبان اجباری برای کنترل تولید کارخانه و نشان‌گذاری CE فلزات سازه‌ای، EN 1090-1، که از اصل کلاس‌های اجرایی 1 تا 4 استفاده می‌کند، پذیرفته شده است. کلاس اجرا بر اساس این ایده است که هر چه سطح بالاتر باشد. از نظر ریسک، کنترل تولید کارخانه باید جامع‌تر باشد و با افزایش ریسک، کلاس اجرا افزایش می‌یابد. ISO 3834 دارای 5 قسمت است که سطح ریسک را نیز بررسی می کند، اما برخلاف کلاس اجرا، با کاهش ریسک، شماره افزایش می یابد:

ISO 3034-1 راهنمای انتخاب الزامات کیفیتی است که در سطوح مختلف ریسک مورد نیاز است.

ISO 3834-2 الزامات کیفی جامعی را برای کلاس های اجرایی 3 و 4 تعریف می کند.

ISO 3834-3 الزامات کیفیت استاندارد را برای Execution Class 2 تعریف می کند.

ISO 3834-4 الزامات کیفیت پایه را برای کلاس اجرا تعریف می کند.

ISO 3834-5 مستندات مورد نیاز برای انطباق با استاندارد را ارائه می کند.

گواهینامه EN ISO 3834 به تنهایی یا همراه با ISO 9001؟

گواهینامه مستقل ایزو 3834 با ارائه بیانیه معتبر شخص ثالث با ارزش تجاری به تولیدکنندگان سود می رساند. گواهینامه را می توان در کنار گواهینامه ایزو  9001 یا به تنهایی به دست آورد. گزینه مستقل ممکن است برای شرکت هایی که عملیات جوشکاری در آنها ساده است جذاب باشد.

گواهینامه ISO 3834 چیست؟

گواهینامه ایزو 3834 یک گواهینامه کیفیت برای تولید کنندگان جوش است. این یک گواهینامه بین المللی شناخته شده است و یک گواهینامه فردی نیست. در این استاندارد جوش ذوبی فولاد پوشش داده شده است تا نیازهای کیفی آنها را برآورده کند.

AS/NZS ISO 3834 یک سیستم کنترل تولید کارخانه است که برای تکمیل سیستم های مدیریت کیفیت مانند ISO 9001 طراحی شده است. این سیستم به کسب و کارها کمک می کند تا کارایی و بهره وری خود را بهبود بخشند که منجر به سودآوری زیاد و رضایت مشتری می شود. AS/NZS ISO 3834 در سراسر جهان به عنوان حداقل معیار برای کیفیت جوش شناخته شده است. صدور گواهینامه به کسب و کارها کمک می کند تا توانایی خود را در ارائه یک محصول جوشکاری شده سازگار و با کیفیت به موقع و با بودجه نشان دهند. این به کسب و کارها اجازه می دهد تا کارهای بیشتری را از تامین کنندگان داخلی و بین المللی از جمله برای قراردادهای دفاعی به دست آورند.

ISO 3834 چگونه ساختار یافته است؟

ایزو 3834 مجموعه ای از استانداردها است که از شش بخش تشکیل شده است:

بخش اول: معیارهای انتخاب سطح مناسب

بخش 2: الزامات کیفیت جامع

بخش 3: الزامات کیفیت استاندارد

بخش 4: الزامات اولیه کیفیت

قسمت 5: مدارک مورد نیاز برای ادعای انطباق با ISO 3834 قسمت 2، قسمت 3 و قسمت 4

بخش 6: راهنمای پیاده سازی ISO 3834

مزایای گواهینامه AS/NZS ISO 3834

مزایای متعددی در ارتباط با صدور گواهینامه ایزو 3834 وجود دارد.

انطباق: گواهینامه ISO 3834 AS/NZS نشان می‌دهد که شما توانایی ارائه یک محصول جوش داده شده مطابق با زمان و بودجه را دارید، از جمله مطابقت با الزاماتی مانندAS 5100.6:2017 که منجر به تضمین ثبات فرآیند تولید جوش و در نتیجه پایداری و کیفیت بالای خدمات و محصولات ارائه شده به مشتریان می گردد.

فرآیندهای کارآمد: گواهینامه AS/NZS ISO 3834 را برای بهبود کارایی در فرآیندها و رویه ها دریافت کنید. نشان دادن تعهد شرکت به رعایت الزامات قانونی و نظارتی متمرکز بر بخش هایی از QMS که به کنترل جوشکاری به عنوان یک فرایند ویژه مربوط می شود.

بهینه سازی هزینه ها : کاهش هزینه های عملیاتی، کاهش هزینه محصولات غیر منطبق، صرفه جویی در مواد خام، انرژی و سایر منابع

رضایت مشتری: مشتریان به دلیل فرآیندهای کارآمد و کاهش زمان و هزینه های تولید، بارها و بارها از سازمان های دارای گواهی AS/NZS ISO 3834 استفاده می کنند.

دانش فنی: همه پرسنل، از بازرگانان و بازرسان گرفته تا سرپرستان و مدیران، شاهد افزایش دانش فنی ناشی از اخذ گواهینامه AS/NZS ISO 3834 هستند.

فرصت های زنجیره تامین جهانی: با گواهینامه AS/NZS ISO 3834، فرصت های خود را برای گسترش در بخش های بازار جدید از جمله زنجیره تامین جهانی افزایش می دهید.

کاهش ریسک: کاهش خطرات خطا به معنای کاهش هزینه های پروژه است. گواهینامه ISO 3834 AS/NZS به طور قابل توجهی خرابی ها و محاسبات اشتباه را کاهش می دهد و پروژه ها را در برنامه و بودجه نگه می دارد.

دامنه گواهینامه ISO 3834 در هرم استاندارد چیست؟

تولیدکنندگان می توانند تضمین کیفیت جوش را تأیید کنند اما نیازی به داشتن استاندارد ISO 9001 ندارند. با این حال، ما در هرم هنجارها می بینیم که ISO 9001 بالاترین استاندارد را نشان می دهد که تمام الزامات خاص زیر را مدیریت می کند.

هرم 1- سیستم مدیریت کیفیت، اصول اساسی و واژگان، الزامات و دستورالعمل های بهبود عملکرد را فراهم می کند. این یک رویکرد جهانی به کیفیت است.

2- قرارداد مشتری، با مشخصات جوش همراه است.

3-استاندارد تخصصی برای ساخت یک مجموعه جوش داده شده.

4- بنا به ماهیت سیستم کیفیت جوش ISO 3834؛ گواهینامه یا تأیید انطباق.

5- علاوه بر این، 3 سطح الزامات وجود دارد که باید با توجه به موارد زیر اعمال شوند:

  • پیچیدگی ساخت
  • بحرانی بودن محصولات تولیدی
  • مشکلات متالورژی
  • عیوب تولید که بر عملکرد تأثیر می گذارد.
  • استاندارد محصول ارجاع شده یا مشخصات مشتری
برای استقرار ایزو ISO 3834 چه مدارکی نیاز داریم؟

در طول ممیزی گواهینامه ایزو 3834، شرکت باید بتواند شواهدی مبنی بر شناسایی و قابلیت ردیابی کیفیت جوش ارائه دهد. عناوین اصلی ایزو 3834 به شرح زیر است:

بررسی الزامات

بررسی فنی

پیمانکاری فرعی

پرسنل جوش – جوشکاران و اپراتورهای جوش – پرسنل هماهنگ کننده جوش

پرسنل بازرسی و تست – پرسنل بازرسی جوش – پرسنل تست غیر مخرب

تجهیزات – تجهیزات تولید و آزمایش – شرح تجهیزات – مناسب بودن تجهیزات – تجهیزات جدید – تعمیر و نگهداری تجهیزات

جوشکاری و فعالیت های مرتبط – برنامه ریزی تولید – مشخصات روش جوشکاری (WPS) – احراز شرایط جوشکاری – دستورالعمل های کاری – رویه های تهیه و کنترل اسناد

مواد مصرفی جوش – آزمایش دسته ای – ذخیره سازی و جابجایی

ذخیره سازی مواد اولیه

عملیات حرارتی پس از جوش

بازرسی و آزمایش – بازرسی و آزمایش قبل از جوشکاری. بازرسی و آزمایش در حین جوشکاری؛ بازرسی و آزمایش پس از جوشکاری؛ وضعیت بازرسی و آزمایش

عدم انطباق و اقدامات اصلاحی

کالیبراسیون و اعتبار سنجی تجهیزات اندازه گیری، بازرسی و آزمایش

شناسایی و ردیابی

سوابق کیفیت

برخی از سوابق مربوط به کیفیت برای ارائه:

بررسی الزامات / گزارش بررسی فنی

اسناد کنترل مواد؛

اسناد کنترل مواد مصرفی جوش؛

شرح روش جوشکاری؛

گزارش تعمیر و نگهداری تجهیزات ;

سوابق صلاحیت فرآیند جوشکاری.

گواهی صلاحیت جوشکاران و اپراتورهای جوشکاری؛

طرح تولید؛

گواهینامه های صلاحیت کارکنان مسئول تست ها و بازرسی های غیر مخرب؛

شرح روش عملیات حرارتی و سوابق مربوط به عملیات حرارتی؛

روش ها و گزارش های آزمایش غیر مخرب و مخرب؛

گزارش های بررسی ابعادی؛

سوابق تعمیرات و گزارش های عدم انطباق؛

سایر مدارک در صورت نیاز.»

مطابق با تعهدات قرارداد و محصول، حداقل به مدت 5 سال حفظ می شود.

نقش کلیدی افراد در ISO 3834

این استاندارد با عنوان الزامات کیفیت برای جوشکاری جزئیاتی را در مورد نحوه کنترل انواع جوشکاری و عملیات مربوط به جوش برای دستیابی به کیفیت مطلوب به طور مداوم ارائه می دهد. یکی از ویژگی های کلیدی این استاندارد، الزام به اطمینان از اینکه افراد دارای مسئولیت جوشکاری صلاحیت انجام این مسئولیت ها را دارند. این امر با ادغام استاندارد دیگری به دست می آید: ISO 14731 “هماهنگی جوشکاری – وظایف و مسئولیت ها”.

توضیح ISO 14731 “هماهنگی جوش – وظایف و مسئولیت ها” این استاندارد ISO از عبارت “هماهنگ کننده جوشکاری مسئول” برای شناسایی فرد یا افرادی که سطح کافی از دانش فنی جوشکاری برای طیف وسیعی از محصولات تولید شده دارند، استفاده می کند. RWC نمایانگر “جنبه انسانی” کنترل جوش است و به این ترتیب، عضو بسیار مهمی از تیم کیفیت است. انتظار این است که RWC شخصی است که توسط سازنده معرفی شده و دارای صلاحیت تصمیم گیری و امضای اسنادی است که بر کیفیت محصول تأثیر می گذارد.

گواهینامه ISO 3834 کدام حوزه ها را پوشش می دهد؟

همانطور که هدف اصلی گواهینامه ایزو 3834 و نحوه همسویی آن با QMS سازنده را روشن کردیم، اجازه دهید نکات ممیزی را در طول فرآیند صدور گواهینامه درک کنیم. از آنجایی که ISO 3834 فقط به فعالیت های جوشکاری مربوط می شود، برای داشتن یک ممیزی موفق باید 4 حوزه اصلی زیر را پوشش دهد:

نحوه انتخاب سطح کیفیت مورد نیاز برای ISO 3834

انتخاب الزامات کیفیت جوش بستگی به بارگذاری سازه و میزان خطر در آن دارد مگر اینکه در استاندارد کاربردی مشخص شده باشد. اصل اساسی این است که الزامات سختگیرانه بخش 2 – “الزامات جامع کیفیت” – باید با الزامات ایمنی سختگیرانه برای محصول یا قطعاتی که در معرض بارگذاری قابل توجهی هستند مرتبط باشد. خلاصه ای از عناصر و همچنین مقایسه ای از الزامات سطوح تأیید مربوطه را می توان در ضمیمه A از DIN EN ISO 3834 یافت:

ISO 3834 سه سطح کیفیت جوش را تعریف می کند: جامع، استاندارد و ابتدایی.

الزامات کیفیت “جامع” ISO 3834-2

برای صدور گواهینامه ISO 3834-2، نقاط ممیزی عبارتند از:

  • ممیزی سیستم مدیریت کیفیت (QM) و در دسترس بودن آن.
  • یک هماهنگ کننده جوشکاری با دانش سطح گسترده مطابق ISO 14731 داشته باشید. اختیارات و نقش ها باید به وضوح مطابق استاندارد ISO 14731 برای هماهنگ کننده/ناظران جوشکاری تعریف شوند.
  • گواهینامه های معتبر جوشکار مطابق با سری ISO 9606/EN287. برای فرآیندهای جوشکاری مکانیزه و اتوماتیک، اپراتورهای جوش باید دارای گواهینامه معتبر طبق EN 1418 باشند.
  • کارکنان NDT باید طبق استاندارد ISO 9712/EN 473 گواهی شوند.

الزامات کیفیت “استاندارد” ISO 3834-3:

برای گواهینامه این سطح، به جز نقطه 1، سایر الزامات ذکر شده در بالا قابل اجرا هستند. QMS از الزامات اجباری است. نظامنامه مدیریت کیفیت مستند و به طور مؤثر اعمال شده (یا می تواند دستورالعمل های رویه ای و عملیاتی و سایر مشخصات باشد) باید در دسترس باشد. اجرای فرآیند در طول ممیزی بررسی می شود.

نکته باقی مانده همانطور که در بالا برای صدور گواهینامه ISO 3834-2 ذکر شد.

الزامات کیفی “ابتدایی” ISO 3834-4

QMS در این سطح مورد نیاز نیست.

هماهنگ کننده جوش طبق استاندارد ISO 14731 اجباری نیست.

فقط دانش سطح پایه برای جوشکاری باید نشان داده شود.

گواهینامه های معتبر جوشکار مطابق با سری ISO 9606/EN287. برای فرآیندهای جوشکاری مکانیزه و اتوماتیک، اپراتورهای جوش باید دارای گواهینامه معتبر طبق EN 1418 باشند.

استاندارد EN ISO 3834 به الزامات کیفیت در جوشکاری می پردازد و به منظور شناسایی کنترل ها و رویه های لازم تهیه شده است. ISO 3834 یک استاندارد سیستم کیفیت نیست که جای ISO 9001 را بگیرد، بلکه یک ابزار مفید و اضافی برای استفاده زمانی که ISO 9001 توسط سازندگان اعمال می شود، است.

استاندارد EN ISO 3834 برای جوشکاری ذوبی مواد فلزی در نظر گرفته شده است و کاربرد آن مستقل از محصولات تولید شده است. با این حال، اصول آن و بسیاری از الزامات دقیق آن برای فرآیندهای جوشکاری است.

#